USD Glitch Vikings on Skates Kids Aggressive Skates
💬Description
💬Description
USD Glitch Vikings on Skates Kids Aggressive — a hard boot inline skate built for aggressive skating, made for kids and junior skaters.
Underneath: Kizer Unibody Soulframe frame and ABEC 7 bearings.
Sized to your shell:
- EU 31-34: 215mm Kizer Unibody Soulframe, 4x58mm/90A wheels
- EU 35-38: 245mm Kizer Unibody Soulframe, 4x61mm/90A wheels
Locked in by PS Classic Buckle, Velcro Powerstrap, Standard Laces, and Toe Powerstrap.
- Best for: Aggressive
- Skill level: Kids — Beginner
📋 Specifications
📋 Specifications
| Discipline | Aggressive |
|---|---|
| Boot Type | Hard Boot |
| Liner | Jet liner with EVA padding and expandable toe area |
| Width Fitting | Normal · Narrow |
| Frame | Kizer Unibody Soulframe. Glass-fiber reinforced plastic (GFRP) |
| Frame Mount | Fixed |
| Frame Length | 215mm · 245mm |
| Wheel Setup | 4 Wheels |
| Wheels | USD |
| Wheel Size | 58mm · 61mm |
| Wheel Hardness | 90A |
| Bearings | ABEC 7 |
| Closure | PS Classic Buckle · Velcro Powerstrap · Standard Laces · Toe Powerstrap |
📹Product Video
📹Product Video
💵Lowest Price Guarantee
💵Lowest Price Guarantee
We have a team checking and matching prices from all over the world before shipping.
If you discover a lower price on another website, including shipping costs, under similar conditions*, we will match it.
🔁60 Days Exchange Policy
🔁60 Days Exchange Policy
As long as item is unused and has all the original tags. We allow exchange of up to 60 days from time of purchase.
If item is no longer available, we allow refund, but only in store credits.
⏱️Shipping Timeline
⏱️Shipping Timeline
Orders from Overseas will usually be fulfilled within 7 working days.
You will receive a tracking link that will enable you to precisely monitor the progress of your order.

📏USD Glitch Size Chart
Model Cut: Normal Push Button Adjustable - Suitable for all Feet
Fitting for COMFORT: Upsize to make full use of all sizes. e.g. If you are size 33, buy size 35-38 and not 31-34
Fitting for PERFORMANCE: Upsize to make full use of all sizes and add a thicker insole
How it's supposed to feel when you first wear it: Wrapping with slight discomfort. It will soften and expand after 6-8 hours. Toes must be touching or reaching the end.
How it's not supposed to feel when you first wear it: Toes curling up or toes able to move around freely. Heel must not lift in the skates after tightening.
Shell Sizing : Every size has a unique shell
Liner: Every size has a unique liner.
Insoles : Add Insoles to fill up space if you Upsize e.g. if you need the size to be tighter, add one insole from any shoe
Size Chart Disclaimer
The size chart is provided for reference purposes only and reflects measurements supplied by the official brand. We regret that we cannot be held responsible for incorrect size purchases.
_
We ship free of charge if your cart value is above USD 250.
We Absorb Import Taxes & Handling Fees. Your order is paid up in full, our courier will never ask you for further payment upon delivery.