USD Aeon 72 XXI Aggressive Skates
💬Description
💬Description
USD Aeon 72 XXI Aggressive — a hard boot inline skate built for aggressive skating, made for intermediate skaters.
Unibody. Shell, soulplate, and frame fused as one — lighter weight, bombproof durability.
Flat Setup. All four wheels same size and on the ground — faster speed, smoother carving.
Responsive. Direct power transfer and quick-reacting frame — tight turns feel effortless.
Underneath: Unibody frame and ABEC 9 bearings.
Sized to your boot:
- EU 39-40: 256mm Unibody frame, 4x72mm/88A wheels
- EU 41-42: 256mm Unibody frame, 4x72mm/88A wheels
- EU 43-44: 269mm Unibody frame, 4x72mm/88A wheels
- EU 45-46: 269mm Unibody frame, 4x72mm/88A wheels
Locked in by Velcro Powerstrap and Standard Laces.
- Best for: Aggressive
- Skill level: Intermediate
📋 Specifications
📋 Specifications
| Discipline | Aggressive |
|---|---|
| Boot Type | Hard Boot |
| Width Fitting | Normal · Narrow |
| Frame | Unibody |
| Frame Mount | Fixed |
| Frame Length | 246mm · 256mm · 269mm |
| Wheel Setup | Aggressive |
| Wheels | USD Wheels |
| Wheel Size | 72mm |
| Wheel Hardness | 88A |
| Bearings | ABEC 9 |
| Closure | Velcro Powerstrap · Standard Laces |
📹Product Video
📹Product Video
💵Lowest Price Guarantee
💵Lowest Price Guarantee
We have a team checking and matching prices from all over the world before shipping.
If you discover a lower price on another website, including shipping costs, under similar conditions*, we will match it.
🔁60 Days Exchange Policy
🔁60 Days Exchange Policy
As long as item is unused and has all the original tags. We allow exchange of up to 60 days from time of purchase.
If item is no longer available, we allow refund, but only in store credits.
⏱️Shipping Timeline
⏱️Shipping Timeline
Orders from Overseas will usually be fulfilled within 7 working days.
You will receive a tracking link that will enable you to precisely monitor the progress of your order.

📏USD Aeon w Skinny Boy Liner Size Chart

Width Guide

Sizing Guide
Fitting for comfort: Buy Exact Size or Round up if measurement falls in between sizes.
Fitting for performance: Buy Exact Size or Round down if measurement falls in between sizes.
For the best performance, skates should have a snug fit. It's alright to have your toes touching the end and feeling tight when the skates are new. As long as your toes are not curling up, all inline skates will expand and widen over time.
How to Measure your foot

Place your foot flat against the wall on an A4 paper. Draw a line at the tip of your longest toe. Measure the the distance between the line and the edge of the A4 paper.
Sizing Guide Video
Size Chart Disclaimer
The size chart is provided for reference purposes only and reflects measurements supplied by the official brand. We regret that we cannot be held responsible for incorrect size purchases.
_
We ship free of charge if your cart value is above USD 250.
We Absorb Import Taxes & Handling Fees. Your order is paid up in full, our courier will never ask you for further payment upon delivery.