USD Sway 58 XXIV Aggressive Skates
💬Description
💬Description
USD Sway 58 XXIV Aggressive — a hard boot inline skate built for aggressive skating, made for intermediate skaters.
Anti-Rocker. Big outer wheels, small hard grind wheels off the ground — snag-free, easier grinds.
Responsive. Direct power transfer and quick-reacting frame — tight turns feel effortless.
Low to ground. Closer to the pavement for bombproof stability and tighter cornering at any speed.
Underneath: Kizer Fluid IV frame, UFS mount, and ABEC 7 bearings.
Sized to your boot:
- EU 37-38: 246mm Kizer Fluid IV, 2x58mm + 2x47mm Kizer Slider antirocker, 90A
- EU 39-40: 246mm Kizer Fluid IV, 2x58mm + 2x47mm Kizer Slider antirocker, 90A
- EU 41-42: 258mm Kizer Fluid IV, 2x58mm + 2x47mm Kizer Slider antirocker, 90A
- EU 43-44: 266mm Kizer Fluid IV, 2x58mm + 2x47mm Kizer Slider antirocker, 90A
- EU 45-46: 266mm Kizer Fluid IV, 2x58mm + 2x47mm Kizer Slider antirocker, 90A
Locked in by Standard Laces.
- Best for: Aggressive
- Skill level: Intermediate
📋 Specifications
📋 Specifications
| Discipline | Aggressive |
|---|---|
| Boot Type | Hard Boot |
| Liner | USD Basic dual fit liner |
| Width Fitting | Normal · Narrow |
| Frame | Kizer Fluid IV. Glass-fiber reinforced plastic (GFRP) |
| Frame Mount | UFS |
| Frame Length | 246mm · 258mm · 266mm |
| Wheel Setup | Aggressive |
| Wheels | 2x USD Team Basic Wheels 2x Kizer Sliders Wheels |
| Wheel Size | 58mm · 47mm |
| Wheel Hardness | 90A |
| Bearings | ABEC 7 |
| Closure | Standard Laces |
📹Product Video
📹Product Video
💵Lowest Price Guarantee
💵Lowest Price Guarantee
We have a team checking and matching prices from all over the world before shipping.
If you discover a lower price on another website, including shipping costs, under similar conditions*, we will match it.
🔁60 Days Exchange Policy
🔁60 Days Exchange Policy
As long as item is unused and has all the original tags. We allow exchange of up to 60 days from time of purchase.
If item is no longer available, we allow refund, but only in store credits.
⏱️Shipping Timeline
⏱️Shipping Timeline
Orders from Overseas will usually be fulfilled within 7 working days.
You will receive a tracking link that will enable you to precisely monitor the progress of your order.

📏USD Sway w Basic Dual Fit Liner Size Chart

Width Guide

Sizing Guide
Fitting for comfort: Add 10mm to measurement then round up if measurement falls in between sizes.
Fitting for performance: Add 5mm to measurement then round up if measurement falls in between sizes.
For the best performance, skates should have a snug fit. It's alright to have your toes touching the end and feeling tight when the skates are new. As long as your toes are not curling up, all inline skates will expand and widen over time.
How to Measure your foot

Place your foot flat against the wall on an A4 paper. Draw a line at the tip of your longest toe. Measure the the distance between the line and the edge of the A4 paper.
Sizing Guide Video
Size Chart Disclaimer
The size chart is provided for reference purposes only and reflects measurements supplied by the official brand. We regret that we cannot be held responsible for incorrect size purchases.
_
We ship free of charge if your cart value is above USD 250.
We Absorb Import Taxes & Handling Fees. Your order is paid up in full, our courier will never ask you for further payment upon delivery.