Rollerblade Apex Charcoal Kids Skates
💬Description
💬Description
Rollerblade Apex Charcoal Kids — a hard boot inline skate built for urban and slalom skating, made for kids and junior skaters.
Adjustable Shell. Expandable shell grows with your child's feet — one pair lasts 1-2 extra years.
Comfort. Plush memory-foam liner cradles your foot — skate longer without hot spots or fatigue.
Stable. Wide platform and reinforced cuff keep you upright through bumps and cracks.
Underneath: 152mm mount and SG 7 bearings.
Sized to your shell:
- EU 29-32: 207mm frame, 68mm/80A wheels
- EU 33-36.5: 207mm frame, 72mm/80A wheels
- EU 37-40: 231mm frame, 76mm/80A wheels
Locked in by Top Standard Buckle and Standard Laces.
A heel brake is included in the box for safe stopping — easy to install and remove as your skills improve.
- Best for: Urban · Slalom · Freestyle
- Skill level: Kids — Beginner
- Includes: Heel brake
📋 Specifications
📋 Specifications
| Discipline | Urban · Slalom · Freestyle |
|---|---|
| Boot Type | Hard Boot |
| Liner | Premium Junior Liner |
| Width Fitting | Normal · Narrow |
| Frame | RB Apex Frame. Extruded Aluminum |
| Frame Mount | 152mm |
| Frame Length | 207mm · 219mm · 231mm |
| Wheel Setup | 4 Wheels |
| Wheels | Rollerblade S M L |
| Wheel Size | 68mm · 72mm · 76mm |
| Wheel Hardness | 80A |
| Bearings | SG 7 |
| Closure | Top Standard Buckle · Standard Laces |
| Features | Heel Brake · Adjustable Shell |
📹Product Video
📹Product Video
💵Lowest Price Guarantee
💵Lowest Price Guarantee
We have a team checking and matching prices from all over the world before shipping.
If you discover a lower price on another website, including shipping costs, under similar conditions*, we will match it.
🔁60 Days Exchange Policy
🔁60 Days Exchange Policy
As long as item is unused and has all the original tags. We allow exchange of up to 60 days from time of purchase.
If item is no longer available, we allow refund, but only in store credits.
⏱️Shipping Timeline
⏱️Shipping Timeline
Orders from Overseas will usually be fulfilled within 7 working days.
You will receive a tracking link that will enable you to precisely monitor the progress of your order.

📏RB Apex Size Chart

Width Guide

Sizing Guide
Fitting for comfort: Upsize to make full use of all sizes. e.g. If you are size EU30, buy size EU33-36.5 and not EU29-32.
Fitting for performance: Upsize to make full use of all size and add a thick insole to fill up space.
For the best performance, skates should have a snug fit. It's alright to have your toes touching the end and feeling tight when the skates are new. As long as your toes are not curling up, all skates will expand and widen over time.
How to Measure your foot

Place your foot flat against the wall on an A4 paper. Draw a line at the tip of your longest toe. Measure the the distance between the line and the edge of the A4 paper.
Size Chart Disclaimer
The size chart is provided for reference purposes only and reflects measurements supplied by the official brand. We regret that we cannot be held responsible for incorrect size purchases.
_
We ship free of charge if your cart value is above USD 250.
We Absorb Import Taxes & Handling Fees. Your order is paid up in full, our courier will never ask you for further payment upon delivery.