Powerslide Swell Black Fire 110 Skates
💬Description
💬Description
Powerslide Swell Black Fire 110 — a semi-hard boot inline skate built for fitness and speed skating, made for intermediate to advance skaters.
Underneath: Powerslide Elite frame, Trinity mount, and ABEC 9 bearings.
270mm frame and 3 wheels of 110mm/85A wheels.
Locked in by PS Classic Buckle and Standard Laces.
A heel brake is included in the box for safe stopping — easy to install and remove as your skills improve.
- Best for: Fitness · Speed
- Skill level: Intermediate to Advance
- Includes: Heel brake
📋 Specifications
📋 Specifications
| Discipline | Fitness · Speed |
|---|---|
| Boot Type | Semi-Hard Boot |
| Liner | Built in liner with MYFIT Recall memory fit |
| Width Fitting | Normal · Narrow |
| Frame | Powerslide Elite. ADC10 aluminum |
| Frame Mount | Trinity |
| Frame Length | 270mm |
| Wheel Setup | 3 Wheels |
| Wheels | Undercover |
| Wheel Size | 110mm |
| Wheel Hardness | 85A |
| Bearings | ABEC 9 |
| Closure | PS Classic Buckle · Standard Laces |
| Features | Heel Brake |
📹Product Video
📹Product Video
💵Lowest Price Guarantee
💵Lowest Price Guarantee
We have a team checking and matching prices from all over the world before shipping.
If you discover a lower price on another website, including shipping costs, under similar conditions*, we will match it.
🔁60 Days Exchange Policy
🔁60 Days Exchange Policy
As long as item is unused and has all the original tags. We allow exchange of up to 60 days from time of purchase.
If item is no longer available, we allow refund, but only in store credits.
⏱️Shipping Timeline
⏱️Shipping Timeline
Orders from Overseas will usually be fulfilled within 7 working days.
You will receive a tracking link that will enable you to precisely monitor the progress of your order.

📏PS Swell w Integrated Recall Liner Size Chart

Width Guide

Sizing Guide
Fitting for comfort: Buy Size up or Round up if measurement falls in between sizes.
Fitting for performance: Buy Exact Size or Round down if measurement falls in between sizes.
For the best performance, skates should have a snug fit. It's alright to have your toes touching the end and feeling tight when the skates are new. As long as your toes are not curling up, all inline skates will expand and widen over time.
How to Measure your foot

Place your foot flat against the wall on an A4 paper. Draw a line at the tip of your longest toe. Measure the the distance between the line and the edge of the A4 paper.
Sizing Guide Video
Size Chart Disclaimer
The size chart is provided for reference purposes only and reflects measurements supplied by the official brand. We regret that we cannot be held responsible for incorrect size purchases.
_
We ship free of charge if your cart value is above USD 250.
We Absorb Import Taxes & Handling Fees. Your order is paid up in full, our courier will never ask you for further payment upon delivery.