🔥🔥🔥Powerslide Next Charcoal 90 Skate
💬Description
💬Description
Powerslide Next Charcoal 90 — a hard boot inline skate built for urban and fitness skating, made for intermediate to advance skaters.
Underneath: Powerslide Combat Frame, Trinity mount, and ABEC 9 bearings.
290mm frame and 4 wheels of 90mm/88A wheels.
Locked in by PS Classic Buckle, Ratchet Mid Buckle, and Standard Laces.
- Best for: Urban · Fitness
- Skill level: Intermediate to Advance
📋 Specifications
📋 Specifications
| Discipline | Urban · Fitness |
|---|---|
| Boot Type | Hard Boot |
| Liner | MYFIT Reaction dual fit liner |
| Width Fitting | Normal · Narrow |
| Frame | Powerslide Combat Frame. 6061 aircraft aluminum |
| Frame Mount | Trinity |
| Frame Length | 290mm |
| Wheel Setup | 4 Wheels |
| Wheels | Spinner |
| Wheel Size | 90mm |
| Wheel Hardness | 88A |
| Bearings | ABEC 9 |
| Closure | PS Classic Buckle · Ratchet Mid Buckle · Standard Laces |
📹Product Video
📹Product Video
🔥 This is a Clearance Item
🔥 This is a Clearance Item
Variants and quantities are limited. Those that are sold out will not be available again.
💵Lowest Price Guarantee
💵Lowest Price Guarantee
We have a team checking and matching prices from all over the world before shipping.
If you discover a lower price on another website, including shipping costs, under similar conditions*, we will match it.
🔁No Return or Exchange
🔁No Return or Exchange
Items that are on mega sale are non returnable or exchangeable under any circumstance.
⏱️Shipping Timeline
⏱️Shipping Timeline
Orders from Overseas will usually be fulfilled within 7 working days.
You will receive a tracking link that will enable you to precisely monitor the progress of your order.

📏PS Next w Reaction Liner Size Chart

Width Guide

Sizing Guide
Fitting for comfort: Buy Size up or Round up if measurement falls in between sizes.
Fitting for performance: Buy Exact Size or Round down if measurement falls in between sizes.
For the best performance, skates should have a snug fit. It's alright to have your toes touching the end and feeling tight when the skates are new. As long as your toes are not curling up, all inline skates will expand and widen over time.
How to Measure your foot

Place your foot flat against the wall on an A4 paper. Draw a line at the tip of your longest toe. Measure the the distance between the line and the edge of the A4 paper.
Sizing Guide Video
Size Chart Disclaimer
The size chart is provided for reference purposes only and reflects measurements supplied by the official brand. We regret that we cannot be held responsible for incorrect size purchases.
_
Items on 🔥Clearance Sale are excluded from any free or discounted shipping deals.
We Absorb Import Taxes & Handling Fees. Your order is paid up in full, our courier will never ask you for further payment upon delivery.