Powerslide Falcon 4x110 Racing Skates
💬Description
💬Description
Powerslide Falcon 4x110 Racing — a hybrid carbon boot inline skate built for racing skating, made for expert skaters.
Underneath: Powerslide Core Xperience frame, 195mm mount, and ABEC 9 bearings.
335mm frame and 4 wheels of 110mm/85A wheels.
Locked in by Ratchet Mid Buckle and Standard Laces.
- Best for: Racing
- Skill level: Expert
- Includes: Heat-moldable liner
📋 Specifications
📋 Specifications
| Discipline | Racing |
|---|---|
| Boot Type | Hybrid Carbon Boot |
| Liner | Built in liner with microfiber lining |
| Width Fitting | Normal · Narrow |
| Frame | Powerslide Core Xperience. 6061 aircraft aluminum |
| Frame Mount | 195mm |
| Frame Length | 335mm |
| Wheel Setup | 4 Wheels |
| Wheels | infinity |
| Wheel Size | 110mm |
| Wheel Hardness | 85A |
| Bearings | ABEC 9 |
| Closure | Ratchet Mid Buckle · Standard Laces |
| Features | Heat Moldable |
📹Product Video
📹Product Video
💵Lowest Price Guarantee
💵Lowest Price Guarantee
We have a team checking and matching prices from all over the world before shipping.
If you discover a lower price on another website, including shipping costs, under similar conditions*, we will match it.
🔁60 Days Exchange Policy
🔁60 Days Exchange Policy
As long as item is unused and has all the original tags. We allow exchange of up to 60 days from time of purchase.
If item is no longer available, we allow refund, but only in store credits.
⏱️Shipping Timeline
⏱️Shipping Timeline
Orders from Overseas will usually be fulfilled within 7 working days.
You will receive a tracking link that will enable you to precisely monitor the progress of your order.

📏PS Racing Size Chart


Model Cut: Normal - Suitable for all Feet
Fitting for COMFORT: Buy Exact Size
Fitting for PERFORMANCE: Change to a thicker insole
How it's supposed to feel when you first wear it: Wrapping with slight discomfort. It will soften and expand after 6-8 hours. Toes must be touching or reaching the end.
How it's not supposed to feel when you first wear it: Toes curling up or toes able to move around freely. Heel must not lift in the skates after tightening.
Soft Boot: Every Full Size has a unique Boot. Thinner Insoles are used between full sizes to create "half a size more space." e.g. A size 38 becomes a size 38.5 with a thinner insole.
We ship free of charge if your cart value is above USD 250.
We Absorb Import Taxes & Handling Fees. Your order is paid up in full, our courier will never ask you for further payment upon delivery.